W Świątkach znajduje się kościół św. Kosmy i Damiana. Ma bardzo długą i ciekawą historię. W roku 1347 wybudowano gotycki kościół. Parafia powstała dopiero w 1365 roku. Pod koniec XIV w. kościół został konsekrowany pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana. Niestety, został zniszczony w XVI i XVII wieku.

Nowy kościół wybudowano w 1606 roku, pod wezwaniem św. Mateusza. Przetrwał do połowy XIX wieku. Wtedy go rozebrano i wybudowano nową świątynię.

Obecny kościół był budowany w latach 1855-1856 i został konsekrowany 27 sierpnia 1971 roku, ponownie pod wezwaniem Świętych Męczenników Kosmy i Damiana. Kościół ma styl neogotycki, jest wybudowany z cegieł i ma dwuspadowy dach z ceramiczną dachówką. Do niego przylega wieżą zakończona iglicowym hełmem oraz metalową chorągiewką.

Dzwon z XV wieku
Najważniejszym zabytkiem jest dzwon, pochodzący z 1498 roku. W kościele możemy jeszcze zobaczyć kielich z 1747 roku, kielich wykonany przez złotnika Krzysztofa Turka, zabytkowe naczynie na święte oleje oraz kadzielnicę autorstwa Johana Lehnerta z Gdańska.

Obok kościoła został wybudowany dom parafialny, w takim samym stylu jak kościół. Powstał z czerwonych cegieł, a dach jest pokryty ceramiczną dachówką. Dom ma zabudowane poddasze. Służy do celów katechetycznych. Na terenie przykościelnego cmentarza znajduje się również barokowa kapliczka z XVIII wieku, którą warto obejrzeć.

(Fot. Pixabay / CC0)